Moi znajomi mieszkający w północnej Polsce często w żartach proszą mnie bym, sprawdziła, czy na Brackiej wciąż pada deszcz. Otóż nie zawsze pada. Tego dnia jednak było dokładnie tak jak w słowach piosenki Grzegorza Turnaua. Chcąc schronić się przed coraz intensywniejszymi kroplami, udałam się pośpiesznie do wylotu ulicy, gdzie pod adresem Bracka 14, tuż obok wydziału prawa UJ mieści się kawiarnia De Revolutionibus.

IMG_4264-683x1024 De Revolutionibus - Books&Cafe

Po przekroczeniu progu, przez moment miałam małe wątpliwości, czy oby na pewno dobrze trafiłam. Moim oczom ukazały się bowiem wspaniałe, uginające się od ciężaru książek regały. Ten, co prawda sycący oczy widok, skojarzył mi się bardziej z księgarnią naukową niż z kawiarnią.

IMG_4240-1024x683 De Revolutionibus - Books&Cafe Czekająca na swoich gości tuż przy wejściu obsługa bardzo szybko jednak rozwiała niepotrzebne obawy i uświadomiła mi, że miejsce to spełnia obie funkcje jednocześnie. De Revolutionibus Bookstore and Cafe powstało bowiem z inicjatywy Fundacji Centrum Kopernika, jako miejsce debat poruszających problemy filozoficzne, matematyczne czy teologiczne, a także spotkań wokół zagadnień dotyczących życia społecznego oraz wydarzeń literackich. Dowiedziałam się wówczas, że księgarnia bierze aktywny udział w takich uznanych wydarzeniach organizowanych w naszym mieście jak Dni Tischnerowskie, Copernicus Festival, czy Conrad Festival.IMG_4235-1024x683 De Revolutionibus - Books&Cafe IMG_4241-1024x683 De Revolutionibus - Books&Cafe

Lokal jest duży, przestronny, składa się z kilku sal. Jest tu strefa do wytężonej pracy, krzesła i ławy przypominające biblioteczne wnętrza, ale także miękkie i zachęcające do chwili relaksu siedziska. Paradoksalnie to książki, w większej ilości, kolorowo malujące półki, biją ciepłem, kuszą, zachęcają do chwili wytchnienia. Słodki zapach ciast przygotowywanych według starych, krakowskich receptur szybko rozwiewa wątpliwości, ośmiela, zaprasza, żeby usiąść i zostać na dłużej. Godzinę, dwie, cały dzień. W tym czasie możemy korzystać z dobrodziejstw baru, a tych również jest tu dostatek. Tego dnia miałam ochotę na czarną kawę, którą kupiłam, korzystając jak zawsze z aplikacji Kofi Up. Zamówiłam americano, do wyboru mamy jednak wszystkie kawy przygotowywane na bazie espresso, w tym kawy mleczne tj. cappuccino, flat white oraz latte. Wszystkie przygotowywane z mieszanki ziaren z Brazylii, Kostaryki, Gwatemali i Kolumbii, będącej jednak 100% Arabiką.

IMG_4246-1024x683 De Revolutionibus - Books&Cafe IMG_4244-1024x683 De Revolutionibus - Books&Cafe Dodatkowo lokal posiada szeroką ofertę naparów herbacianych przygotowywanych z herbat, ziół oraz owoców najwyższej jakości i świeżości pochodzących głównie z upraw ekologicznych opatrzonych certyfikatem Fairtrade.IMG_4259-1024x683 De Revolutionibus - Books&Cafe

Z barowej witryny zerkały na mnie wesoło piękne ciasta i ciasteczka. Sprawdzony wybór klasyków takich jak sernik, torcik czekoladowy, czy szarlotka wieńczyły śliczne babeczki budyniowe z owocami. Maślane, rozpływające się w ustach kruche ciasto uczyniło z tej małej pokusy wielką przyjemność. IMG_4252-1024x683 De Revolutionibus - Books&CafeJedną z barowych ścian zdobi karta win. Ten nowy wspaniały świat, zachęca do powrotu wieczorem i dalszej eksploracji, na nieco odmiennym gruncie. Gdybyśmy jednak postanowili nigdzie nie wychodzić, nie ma mowy, żeby głód zajrzał nam w oczy, a jeśli nawet to tylko na krótki moment nim obsługa przygotuję nam chrupiące panini lub aromatyczną wytrawną tartę.IMG_4232-1024x683 De Revolutionibus - Books&Cafe IMG_4256-1024x683 De Revolutionibus - Books&Cafe

W De Revolutionibus jest wszystko, co trzeba, dla ciała i dla ducha. Tego dnia skorzystałam również z profesjonalnej pomocy księgarza, który zawsze jest obecny w lokalu i z zaangażowaniem doradzi nam zakup odpowiedniej pozycji. Ja potrzebowałam wówczas prezentu dla mojej małej siostrzenicy dlatego, gdy okazało się, że oprócz literatury naukowej oraz prozy zarówno polskiej, jak i obcej De Revolutionibus dysponuje też bogatym księgozbiorem dla dzieci i młodzieży, byłam niezmiernie, pozytywnie zaskoczona.IMG_4243-683x1024 De Revolutionibus - Books&Cafe

Okazało się jednak, że to nie wszystko, w rozwoju i edukacji naszych najmłodszych pomogą bowiem również organizowane tu cyklicznie warsztaty artystyczno-filozoficzne. Dodatkowym, ogromnym plusem księgarni jest promocja polskich autorów za granicami kraju poprzez przygotowany dział literatury i reportażu w wersji anglojęzycznej. Turyści odwiedzający nasze miasto znajdą tu również książki o Krakowie poruszające wiele tematów z nim związanych, nie tylko przewodniki.

De Revolutionibus to miejsce, gdzie warto przyjść o każdej porze, bez względu czy chcemy odnaleźć chwilę wytchnienia, czy wręcz przeciwnie potrzebujemy energii i inspiracji do zdobywania nowych szczytów i poszerzania horyzontów.

To miejsce tętni życiem, jego serce to my i przepływająca przez nas wiedza i poznanie. Warto przyjść i poznać ich bliżej. Warto przyjść i napić się filiżanki aromatycznej kawy.


ADRES:
Bracka 14, Kraków

KONTAKT:
tel. 530 769 530

GODZINY OTWARCIA:
pon. – pt. od 08:30 do 21:00
sob. – niedz. od 09:00 do 18:00

 


Zwiedzaj z nami kawiarnie i pij kawę taniej dzięki aplikacji KofiUp
iOS – http://bit.ly/KofiUpiOS Android – http://bit.ly/KofiUpAndroid


bdb44c479dd99fb57c2cb016be583e94?s=100&d=mm&r=g De Revolutionibus - Books&Cafe

Kawiarka, herbatnik i winniczka. A tak niezupełnie serio, baristka ciągle poszukująca balansu smaku i idealnej filiżanki kawy. Lub dwóch.
Na co dzień parzę kawki w jednej z krakowskich kawiarni, a teraz wraz z blogiem Smakosze Kawosze trzymam rękę na bijącym coraz szybciej, kawowym pulsie Krakowa.